Anasayfa / Atama Haberleri 27 Ocak 2015 1.067 views

15 Bin Öğretmen Ataması 6 Şubat


15bin öğretmen ataması 6 şubat tarihine kadar yapılacak. Hangi bölümlere ne kadar kontenjan ayrılacak? Şubat öğretmen atamalarında son durum…

Atama bekleyen binlerce öğretmen adayının merakla beklemiş olduğu tarih açıklandı. Öğretmen atamalarının 6 Şubat 2015 cuma günü yapılacağı belli oldu. Bu tarih içerisinde yapılacak olan atamalarda tahmin edildiği üzere 15 bin öğretmen adayının ataması yapılacak.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Şubat ayı itibari ile yapılacak 15 bin öğretmen atamasının 6 Şubat tarihinde yapılacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nce, Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde tertip edilen “Basın Merkezi Toplantıları”na Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu katılarak, gazetecilere gerçekleşen faaliyetler konusunda malûmat verdi.

Gazetecilerin sualleri üstüne Aydoğdu, 15 bin öğretmen atamasıyla alakalı faaliyetlerin hazır olduğunu belirterek, mevzuyla alakalı yeni yönetmeliğin çıkmasını beklediklerini belirtti.

Yeni yönetmeliğin yayımının hemen peşinden ilana çıkacaklarını belirten Aydoğdu, okullar açılmadan evvelki 6 Şubat Cuma atamaların gerçekleşeceğini bildirdi.

Tayin bekleyen öğretmenler mevzusunun son derece önemli olduğunu belirten Aydoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatı yönünde, kendilerinden buluşma isteyen bu durumdaki öğretmenlerle görüştüklerini söyledi.

Şu anda 114 bin öğretmene ihtiyaç bulunduğunu, atama bekleyen öğretmen sayısının da nihai atamaların hemen peşinden 278 bine azaldığını gösteren Aydoğdu, “Bu realiteyi hepimizin görmesi gerekiyor. Burada tüm öğretmenlerimizle komünikasyon halindeyiz. Bu dönemde tüm öğretmenlere, Milli Eğitim Bakanlığı’in kapısı ardına kadar açılmıştır. Lakin elimizdeki imkanlarla atamaları yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Talim Terbiye Kurulunun ilgili kararıyla 118 alanın tespit edildiğini bildiren Aydoğdu, bölümler kapanmış olduğu için 10 alana kontenjan verilmediğini, bu yüzden 15 bin öğretmen atamasının, 108 alana gerçekleşeceğini vurguladı.

“Bekleyenlere göre değil ihtiyaca göre kontenjan yapılacak.”

Hamza Aydoğdu, “108 alana atama gerçekleştirmiş olduğumuz zaman ilk önce ihtiyaca göre belirleme yapmamız gerekiyor. Mesela tarih öğretmenleri ’14 bin bekleyen var. Bu duruma nazaran bizlere kontenjan verin’ diyorlar. Bekleyenlere göre değil ihtiyaca göre kontenjanı belirlememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Tarih branşından örnek veren Aydoğdu, bu dalda 14 bin 288 başvuru yapacak adayın beklediğini fakat ihtiyacın bin kişi olduğunu belirtti. Kontenjanın da ihtiyaca nazaran belirlendiğini anlatan Aydoğdu, “Yüzde yüz kontenjan da ayırsanız bu arkadaşlarımız tatmin olmayabilir” şeklinde konuştu.

Aydoğdu, Türkçe öğretmenliği ataması, matematik öğretmenliği ataması, İngilizce öğretmenliği ataması, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği ataması, fen ve sosyal bilimler öğretmenliği ataması derslerinden TEOG ile edebiyat öğretmenliği ataması, tarih öğretmenliği ataması, coğrafya öğretmenliği ataması, felsefe öğretmenliği ataması, matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden LYS’ye dönük branşlara kontenjanın yüzde 58’ini ayırdıklarını bildirdi.

Kontenjanlar, bu hafta açıklanacak

Branşlar içinde kadro dağılımında fazla uçurum olmamasına dikkat ettiklerini söyleyen Aydoğdu, mesleki ve teknik eğitim sahaları ile küçük sektörlere fazla önem verdiklerini dile getirdi.

Evvelki senelerde az kontenjan ayrılan, 15-17 senedir beklenen alanlardakileri mağdur etmemek için buralara fazlalık verdiklerini özetleyen Aydoğdu, “Her eşit dağılım, adaletli dağılım değildir. Arkadaşlarımızın istekleri, talepleri fazla uç konumda. Bizler 15 bin dağılım yapacağız. Lakin arkadaşların isteklerine baktığınız zaman 150 bin çıkıyor. Kontenjanlar açıklanmış olduğu zaman sevinçli olanlar, üzgün olanlar olacaktır. Bizler elimizden geldiği kadar, gece gündüz emek harcayarak, iyi bir dağılım oluşturmaya çalıştık. Bu tarz şeyleri de en geç salı ya da çarşamba günü kamuoyuna duyururuz” şeklinde konuştu.

Aydoğdu, kontenjanının yüzde 73’ünü, geri kalmış bölgelere dağıttıklarını da bildirdi.

Öğretmen atamaları ile ilgili haberin tamamını okumak için; Tıklayınız


Konu İle İlgili Görseller
15 Bin Öğretmen Ataması 6 Şubat
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap