Anasayfa / Eğitim 9 Ocak 2015 2.202 views

Üniversite Harçları Tekrar Mı Geldi?


2012 yılında üniversite harçları kalktı fakat üniversitelerini zamanında bitiremeyen öğrencilerden “ek ders ücreti” alınacak. Ayrıntılar haberimizde…

2012 yılında birinci öğretim ve açıköğretim öğrencilerinden alınan harçlar kaldırıldı. Fakat harçların kaldırılmasının ardından, eğitimlerini normal süresi içinde bitiremeyenlerden ‘ek ders ücreti’ alınmasına karar verildi.

Birinci öğretim ve açıköğretim bölümünde okumakta olan öğrencilerin ödemiş oldukları harç ücretinin kaldırılması ile alakalı karar, Ağustos 2012 tarihinde Resmi Gazete’de duyurularak aktif oldu. Karara nazaran, birinci öğretimde ve açıköğretim bölümünde okumakta öğrencilerin fakülte harç ücretleri Maliye Bakanlığı tarafınca ödenecekti. Fakat, bu kez de normal eğitim müddeti içinde okulundan mezun olamayan ve bir derse 3’ten çok kayıt gerçekleştiren öğrenciler için ‘ek ders ücreti’ devreye sokuldu.

Hürriyet gazetesinin yayınlamış olduğu haberde; uygulamayı getiren ‘Yükseköğretim Kuruluşlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Öğretim Ücretlerinin Tespitine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı’, 27 Eylül 2014 tarih ve 29132 sayılı Resmi Gazete’de bildirilerek aktif oldu. Kimi fakülteler kararı 2014-2015 akademik senesi başından sonra uygulamaya koydu, bazı fakülteler ise şubat ayı itibari ile uygulamaya başlayacak.

Okulunu normal süresi içinde bitiremeyen öğrenciler harç ödemesinin dışında ek ders ücreti de ödemek durumunda. Ek ders tutarı ödemeye başlamış olan üniversiteliler duruma tepki gösterirken, fakülte yetkilileri kanun maddesini uygulamakla mükellef olduklarını belirtiyor.

Peki kimler ek ders ücreti ödemek durumunda ve bu ücretler nasıl hesap ediliyor? Kafaları karıştıran ek ders fiyatı uygulamasının ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Uygulamanın üç boyutu var.
Azami süre içindekiler: Üniversitelilerin 2 senelik meslek yüksekokulunu 4 senede, 4 senelik bir fakülteyi 7 senede, 5 ve 6 senelik kısımları da 9 senede mezun olması gerekiyor. Bu süreye ‘azami süre’ ismi verilmektedir. En yüksek süre içinde bir derse üçten fazla kayıt yaptıranlar, zamlı ek ders ücretini ödemek durumunda.

Normal öğrenim müddeti içindekiler:

4 senelik bir üniversite talebesi veyahut 2 senelik bir meslek yüksekokulu talebesi, bu müddet içinde bir dersi 3’ten çok defa alırsa, harç ödemesi yapmıyor fakat ek ders ücretini yatırmak durumunda kalıyor. Sözgelişi 4 senelik bir bölümde okuyan öğrenci, birinci sınıftan kalmış olan bir dersi 4 sene dolmadan 3 kezden çok alırsa, harç parası ödemeyecek fakat ek ders ücreti ödemesi şart tutuluyor.

Azami süreyi dolduranlar: Talebe azami süre dolduktan sonrasında bir derse ilk kez kayıt yaptırsa dahi zamlı ek ders ücretini ödemesi gerekiyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Örgün eğitim öğrencilerinden harç ücreti alınmıyor. Harç ücretini Maliye Bakanlığı isteğe adına fakülteye yatırıyor. Sözgelişi bir iktisat fakültesi talebesi için senelik 313 Türk Lirası, dönem başına da 156. 050 Türk Lirası harç ödeniyor. İlk dört sene bu parayı ödemeyen öğrenci, okulu bitiremezse dört sene sonrasında bu tutarı ödemeye başlıyor. Bu talebe iktisat fakültesini 7 senelik azami süre içinde bir dersi 3’ten fazla yeniden alırsa ek ders fiyatı ödüyor. Sözgelişi, iktisat fakültesindeki 3 kredilik bir ders için ek ders ücreti şu şekilde hesap ediliyor:

Talebenin alması ihtiyaç duyulan kredi ücreti 30 şeklinde düşünülürse. Dersin kredi sayısı, toplam kredi miktarına ayrılıyor. Ortaya çıkan ücret ile bir dönemlik harç ücreti kısaca 156.050 Türk Lirası ile çarpılıyor, ortaya 15.065 Türk Lirası çıkıyor. (3/30=0.1×156.050=15.065)

Talebe bu dersi 4’üncü defa alıyorsa 15.065 Türk Lirası, 2 ile çarpılıyor. (15.065×2= 31.030 Türk Lirası) Ders sayısı arttıkça ödenmesi ihtiyaç duyulan meblağ da artıyor. Bu her dersin bir dönemi için yeniden tekrardan hesap ediliyor.

ŞUBATTA YÜZDE 50 ZAM
26 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Yükseköğretim 6569 ve 2547 sayılı kanunun 44 ve 46’ncı maddelerinde değişim yapıldı. Şubat 2015 senesinden sonra aktif duruma gelecek maddeye nazaran, bir okulu normal süresinde bitiremeyen öğrenciler çıkan her bir ders ücretini yüzde 50 zamlı bir şekilde ödeyecek. Ek olarak normal okulda azami süre içinde mezun olamayan talebe ek imtihan haklarından sonrasında birden çok dersten kalmışsa okulla ilişiği kesilecek. Lakin bir dersi kalırsa eğitimini tamamlayabilecek.


Konu İle İlgili Görseller
Üniversite Harçları Tekrar Mı Geldi?
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap