Anasayfa / haber 2 Ocak 2015 241 views

Diş Hekimleri İşçi mi Oluyor – Diş Hekimlerine Yeni Düzenleme Ne Getirecek


Diş hekimleri ile ilgili yapılması planlanan yeni düzenlemede neler var? Diş hekimleri işçi sınıfına nasıl giriyor? Diş hekimlerinin klinikteki çalışmalarına engelleme mi gelecek? Detayları haberimizde…

AKP hükümetinin üzerinde çalıştığı “Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik Taslağı” diş hekimliği ve bu alandan hizmet alan yurttaşları ilgilendirecek değişikliklere imza atacak. Taslak, doktor olmayan herhangi birinin ve büyük sermaye gruplarının ağız-diş sağlığı merkezlerine ortak olmasının yolunu açıyor. Diş hekimliğinin, muayenehane ve polikliniklerde yapılmasının zor hale geleceğine dikkat çeken Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), yönetmeliğin yasalaşması ile ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin tamamen “kâr” getiren bir hizmet olarak görülmesine, diş hekiminin “işçi” haline gelmesine, verilen hizmetin niteliğinin düşmesine, gereksiz işlemler yapılarak devletten ve yurttaştan fazla paralar alınmasına neden olacağı vurguluyor. Sağlık Bakanlığı ve TDB yetkilileri işbirliği ile hazırlanan, halen yürürlükte olan yönetmelik üzerinde değişiklik yapılması gündemde. Meslek kuruluşlarının görüşünü almadan adım atmayacaklarını söyleyen diş hekimleri, taslağın yasalaşmasından endişeli. Taslakta, ağız ve diş sağlığı merkezleri A ve B tipi olarak ikiye ayrılıyor. Poliklinik tanımı ortadan kaldırılıyor, var olan poliklinik “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” olarak tanımlanıyor. A tipi ağız ve diş sağlığı merkezleri “hastane benzeri yapılar” olarak tanımlanıyor, yüzde 49 hissesi diş hekimi olmayan şahıs ya da şirketlere ait olabiliyor.
HEKİM İŞÇİ OLACAK

17-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda “Ağızdiş sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır” uyarısı yapan diş hekimleri, taslağın bu haliyle yasalaşmasının ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarını da beraberinde getireceğine dikkat çekiyorlar. TDB Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, “Yönetmelikte bizi en çok rahatsız eden madde, serbest meslek özelliğine sahip diş hekimliğinin bu özelliğini kaybedecek olmasıdır. Doktor olmayan bir kişinin bu şekilde ortak olması ağız diş sağlığı merkezine ortak olması diş hekiminin işçileşmesine, patronun yanında çalışan bir hale gelmesine yol açacak. Diş hekimliği, büyük sermaye gruplarına teslim edilecek, muayenehanelerde mesleğimizi yapmamız zorlaşacaktır” diyor.

Diş hekimlerine yeni dzenleme.


Konu İle İlgili Görseller
Diş Hekimleri İşçi mi Oluyor - Diş Hekimlerine Yeni Düzenleme Ne Getirecek
Etiketler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap